Bez kategorii

Szamba betonowe – trwalsze od plastikowych

szambo betonoweWśród wielu rozwiązań ułatwiających odprowadzanie nieczystości, jednym z częściej stosowanych są bezodpływowe zbiorniki na ścieki. Montuje się je bezpośrednio na posesji, wkopując w ziemię w sytuacji, gdy nie można podłączyć się do zbiorczej sieci kanalizacyjnej.

Szamba, bo to o nich mowa, sprawdzają się w tej roli doskonale, a decydując się na nie, możemy wybierać spośród różnych modeli, różniących się od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Na rynku pojawiły się w ostatnich latach nowoczesne zbiorniki produkowane z wytrzymałych tworzyw sztucznych, przede wszystkim z polietylenu wzmacnianego żywicami epoksydowymi. Zyskują one coraz liczniejsze grono zwolenników, ale mimo rosnącej popularności, nadal więcej klientów wybiera tradycyjne szamba betonowe. Używane od dziesięcioleci, niejednokrotnie potwierdziły swoja funkcjonalność i odporność, jakiej z pewnością nie mają ich plastikowe odpowiedniki. Zbiorniki z tworzywa są co prawda lżejsze i łatwiejsze do zamontowania, ale ta zaleta jest jednocześnie największą wadą. Mała masa oznacza konieczność solidnego zamocowania do podłoża tak, aby uniknąć przesuwania przez wody gruntowe.

Szambo betonowe charakteryzuje się z kolei dużą wagą, wymagającą zastosowania dźwigu do umieszczenia go w przygotowanym uprzednio wykopie. Stanowi to pewien kłopot, ale ciężar zapewni całej konstrukcji wymaganą stabilność bez dodatkowego kotwiczenia i ryzyka wypchnięcia czy przesunięcia. Beton nie ulega ponadto degradacji, bez problemu posłuży nawet przez kilkadziesiąt lat, a jedyne, o czym trzeba będzie pamiętać, to regularne opróżnianie takiego zbiornika.

admin (Author)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.