Bez kategorii

Garaże blaszane – jak je prawidłowo malować

Garaże blaszane, to spotykane w naszym otoczeniu obiekty małej architektury, wykorzystywane nie tylko do przechowywania samochodu, ale równie często jako praktyczne pomieszczenie gospodarcze. Typowa ich konstrukcja nie jest skomplikowana i składa się z wytrzymałego szkieletu pokrywanego blachą, najczęściej ocynkowaną. Całość jest łączona za pomocą śrub i wkrętów, a do postawienia wystarczy kawałek równej, wypoziomowanej powierzchni.

Niestety garaże blaszane ze względu na materiały użyte do ich budowy, są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i mimo pewnej ochrony antykorozyjnej trzeba je od czasu do czasu pomalować. Nie tylko zabezpiecza to przed dalszym niszczeniem, ale przywraca im też estetyczny wygląd. Wszelkie prace należy rozpocząć od określenia rodzaju blachy użytej na pokrycie. Kiedy jest to jej ocynkowana odmiana, to kolejnym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jeśli nie była ona malowana, to myje się ją dwu procentowym roztworem wodnym amoniaku, a po wyschnięciu usuwa pozostały nalot korozyjny. Po spłukaniu go wodą czyścimy papierem ściernym ogniska rdzy i pokrywamy całość podkładem, a dopiero później farbą przeznaczoną do malowania blachy ocynkowanej.

Garaże blaszane, które były już wcześniej malowane, oczyszczamy ze starych powłok, najlepiej bez użycia szczotki drucianej, która mogłaby uszkodzić powierzchnię, lecz przy pomocy specjalnych środków chemicznych. Czasami wystarczy jedynie umyć garaż wodą z łagodnym detergentem, lekko zmatowić pokrycie drobnym papierem ściernym i już możemy rozpocząć nakładanie nowej powłoki malarskiej. Farby stosowane w tym celu zapewnią nie tylko ochronę przed działaniem wilgoci, ale i przed równie szkodliwymi zmianami temperatur czy promieniowaniem UV.

admin (Author)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.